Перспективи молоді

Після 1998 року, коли економічна та соціальна ситуація стала різко змінюватися, орієнтири у молоді також стали іншими. Від прагнення створити власне підприємство і бути проектувальником нових робочих місць, технологій, продуктів, молоді люди переважно прагнуть влаштуватися на «тепле місце» в хорошу компанію. Малий та середній бізнес, незважаючи на декларативну проголошеність важливості для розвитку України, перебуває у критичному стані через податковий та бюрократичний тиск, а отже не є сферою пріоритетів молоді. Більшість рветься на державну службу, де достатня зарплата, соціальний пакет, «вдячність» відвідувачів. Створити своє підприємство, навіть маленьке, дуже важко. Виживають тільки великі, як національні, так і зарубіжні компанії, що прийшли на український ринок. Молодь все більше і більше думає не про те, як створити свій бізнес, а про те, як потрапити на посаду чиновника або офісного службовця в якусь велику українську корпорацію або глобальну компанію. Якщо зуміти показати себе, то може й відправлять до Лондонського офісу або ще куди в закордон! Головним питанням стає особиста конкурентоспроможність на ринку праці.
Розглянемо декілька типів можливих перспектив, на які сучасна молодь орієнтується. Наведемо їх в довільному по-рядку як відкриту множину, не визначаючи пріоритетів і не претендуючи на завершеність.

Перший тип: провести життя на утриманні родичів або держави. Тобто відразу, закінчивши школу, отримувати «пенсію» і займатися тільки задоволенням своїх потреб та інтересів. Така позиція сьогодні, на жаль, надзвичайно популярна, хоча для багатьох людей, які мають особливі потреби, вона вимушена. Але є багато цілком працездатних людей, які прагнуть провести життя саме так.

Тип номер два: інвестор або рантьє. Рантьє це той, у кого є деякий капітал, він його тримає у банківських депозитах, у цінних паперах, у нерухомості, в антикваріаті, отримує відсо-тки і зайнятий управлінням цим капіталом. Відсотків достатньо для життя, отже він може більше нічого не робити. Але управління капіталом вимагає від такої особи дуже серйозної підготовки. Інвестор повинен стежити за ринком, вчасно з одного банку в іншій переказати гроші, вчасно «скинути» одні папери, купити інші. Потрібно швидко міркувати. Це досить складна робота, але сьогодні її можна передати найманим фахівцям-брокерам, які є професіоналами фінансового ринку. Інвестор зайнятий збереженням і примноженням капіталу, який йому залишили, або він сам, свого часу заробив.

Тип номер три: гармонійна, всебічно розвинена особистість, це те, до чого готує сьогодні людей школа. Такий про-дукт обіцяла «на виході» школа і в радянські часи. Якщо особистість має бути «гармонійною», то на всі питання школярів: «А навіщо нам ось цей предмет»?, «А навіщо нам ось той предмет»? – відповідь була готова: «Ти ще маленький, нічого не розумієш, ти повинен стати гармонійною всебічно розвиненою особистістю, а далі вирішуватимеш, як тобі жити. І куди не підеш, усюди щастя знайдеш, нам відкриті всі шляхи». Звичайно, це був відвертий обман. І сьогодні ми часто зустрічаємо людей, які якраз готувалися стати гармонійними, але тепер вимушені займати в житті позицію за типом номер один, тому що по-суті вони нічого не вміють і не готові до дії і ризику.

До четвертого типу належать фрилансери (free lancer). Якщо вірити американським джерелам, то за їх твердження-ми, в США чи не 60% ринку праці складають саме фрилансери. Вони сидять у своїх котеджах чи квартирах з комп'ютерами, швидким Інтернетом, пропонують власні послуги на ринку праці, отримують завдання, виконують, і на зароблені гроші добре живуть. Останнім часом з’явилися навіть повідомлення, що американські фрилансери вже самі не працюють, а наймають, таких же фрилансерів з інших країн, приміром Індії. (У Бангалорі мешкають декілька мільйонів добре комп'ютеризованих індусів, які працюють за 50 доларів на місяць і швидко та якісно виконують усі роботи за високо оплачуваного американця).

П'ятий тип – «висококласні професіонали». Тобто лікарі, інженери, юристи, військові тощо. Років двадцять тому орієнтація на такий життєвий шлях серед молоді у нашій країні переважала. Сьогодні таким є основний горизонт молоді в Китаї, Індії, країнах Південно-східної Азії. Шлях до статусу досвідченого про¬фесіонала вимагає якісної освіти і самоосвіти, наполегливого навчання впродовж усього життя. Тому в нас сьогодні багато хто хотів би стати фрилансерами, інвесторами, гармонійно розвиненими особистостями чи, в гіршому випадку, утриманцями. Перспектива професіонала є не надто привабливою.

Шостий, крайній, горизонт – спадкоємець або творець своєї справи (бізнесмен). Багато хто сьогодні хоче відкрити свій бізнес, стати підприємцем, а потім найняти менеджерів, і нехай вони там управляють. А самому переходити в інвестори, або рантьє.

Зрозуміло, що наведений перелік неповний і відкритий для продовження, але він дає уяву про горизонти та орієнтири сучасної молоді як продукту існуючої системи освіти.

Кiлькiсть переглядiв: 0

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.